Decoupage to bardzo stara technika zdobienia przedmiotów wywodząca się najprawdopodobniej z Chin.
Tam właśnie już w XII wieku Chińscy chłopi ozdabiali okna, lampiony i różne inne przedmioty codziennego użytku wycinankami z papieru, alby nadać im nowy , niepowtarzalny wygląd. Również w Japonii zaczęto w tym czasie ozdabiać różnorakie meble papierowymi wycinankami ,tak pięknie wylakierowanymi, że trudno było odróżnić sztukę malarską od papierowego motywu naklejonego na przedmiot.
I w tym właśnie tkwi sekret prawdziwego decoupage, granica miedzy naklejonym motywem a powierzchnią przedmiotu musi być zatarta a właściwie zalakierowana.
Sama nazwa pochodzi od francuskiego słowa "decouper" czyli "wycinać" i właściwie jest zupełnie młodym określeniem, patrząc na korzenie techniki, ponieważ przyjęła się dopiero w XX wieku.
Dziś najbardziej kojarzone z decoupage są meble pochodzące z XVII wieku, powstające w pracowniach włoskich artystów, którzy chcąc zaspokoić popyt na tego rodzaju przedmioty, tworzyli meble zdobione wycinanymi motywami, stanowiącymi podróbki dzieł wielkich artystów malarstwa.
Z biegiem czasu sztukę dekorowania mebli poprzez wycinanki zaczęto też stosować na wielorakich przedmiotach codziennego użytku.
W XVIII i XIX wieku sztuka ta na dobre zadomowiła się w Europie.
Wiele dam dworu i szlachcianek zarówno w Anglii jak i we Francji ozdabiało w ten sposób toaletki, pudła na kapelusze, parawany i inne bawiąc się przy tym znakomicie i wypełniając wolny czas.
Dziś mało kobiet ma czas na swoje hobby, ale technika ta przyjęła się również w Polsce.
Jest wspaniałą metoda na wypełnienie wolnych jesiennych wieczorów, na stworzenie niebanalnych przedmiotów. Wokół samego decoupage powstało bardzo wiele zupełnie nowych technik, pozwalających nadać ozdabianym przedmiotom specyficzny klimat.
Pośród otaczającej nas zewsząd chińskiej tandety, coraz częściej poszukujemy rzeczy innych, niepowtarzalnych, klimatycznych i w tym właśnie może nam pomóc decoupage.
Nie wymaga od nas wielkich zdolności plastycznych, wystarczy chęć, cierpliwość i wytrwałość a zwykła deseczka, czy stara donica przybierze wygląd niczym z babcinego kufra. Tego właśnie Państwu życzę a przekonacie się ile radości można wynieść z własnoręcznej pracy.
Wszystkich tych ,którzy szukają niebanalnych i jedynych w swoim rodzaju upominków zapraszam do mojej Galerii. Każda z prac jest niepowtarzalna i mogę ją dla Państwa przygotować pod kątem Waszych upodobań w ciągu kilku dni.